В загальносвітовій практиці прийнято, що фільтруючі ЗІЗОД не можуть використовуватись в робочому середовищі, де:
- наявність кисню (О2) в атмосфері менше 19% або роботи плануються в закритому просторі (контейнерах, цистернах і т.д.);
- не відомий склад повітря;
- в атмосфері присутні шкідливі речовини, які можуть спричинити миттєвий негативний вплив на організм людини.
Якщо існують перераховані умови, для роботи в небезпечному середовищі необхідно використовувати ізолюючі ЗІЗОД.
В залежності від методу фільтрації розрізняють:
- ЗІЗОД для захисту від пилу, аерозолів на масляній та водній основі;
- ЗІЗОД для захисту від газів, парів.
Засоби індивідуального захисту органів дихання від пилу та аерозолів виготовляють в основному з м’якого нетканого матеріалу, в порах якого осідає шкідливий пил. Фільтри від пилу та аерозолів маркують символом «Р» (від англ. Particles – частки) та цифрою, що означає клас ефективності. В свою чергу респіратори, виготовлені з фільтруючого матеріалу, маркують символами «FFP» (від англ. Filtering face peace particulate – протипилова фільтруюча лицьова маска) та цифрою, що означає клас ефективності.
FFP1 респіратори мають низьку ефективність фільтрації та ступінь очистки до 80%, захищають тільки від грубодисперсних твердих аерозолів (крупного пилу). Дозволяють захищати органи дихання при забрудненні до 4 ГДК (гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин ).
Застосовуються при роботі з нетоксичним пилом, в будівництві, деревообробці, добре захищають від часток цементу, пилку, вугілля, металевої тирси та подібних крупних часток пилу.
FFP2 респіратори очищують до 94% забруднень, мають середню ефективність та крім перерахованих забруднень фільтрують також дрібнодисперсні та рідкі аерозолі. Застосовуються при забрудненні повітря до 12 ГДК, під час роботи з пилом середньої токсичності, полом твердої деревини, вугіллям, при електрозварюванні, вловлюють рідкі аерозолі на основі масла та води.
FFP3 респіратори мають високу ефективність, очищують до 99% домішок, дозволяють працювати при забрудненні до 50 ГДК та захищають органи дихання окрім вищеперерахованих забруднень також дрібнодисперсних твердих та рідких аерозолів. Застосовуються під час роботи з токсичним пилом, азбестом, радіоактивним пилом та для захисту від бактерій та вірусів, вловлюють спори плісняви.
Важливе питання – що ж з тривалістю їх роботи? В залежності від ступеню забрудненості повітря та умов роботи, респіратори без клапана ефективно працюють до 2 годин, з клапаном – до 8 годин. Після цього, через зволоження від дихання їх ефективність знижується. Принцип роботи подібних респіраторів – електростатична фільтрація. Зволожена маска втрачає електростатичні властивості і починає працювати менш ефективно, просто як механічний фільтр.
Маркування респіраторів літерою D означає, що маска тестувалась доломітовим пилом на стійкість до запилення. Доломітовий тест є обов’язковою вимогою для виробів багаторазового використання, але не є обов’язковим для одноразового використання (що не використовуються повторно). Доломітовий тест – це факультативне випробування згідно норм EN 149:2001. Це гарантує, що показники опору диханню та проникності респіратора або фільтра не погіршаться при використанні в запиленому середовищі протягом 8-годинної зміни.
Респіратори для одноразового використання маркуються літерами NR ( від англ. Non reusable – не використовувати повторно). Респіратори, розраховані на багаторазове використання, маркуються літерою R.